• سوغات و صنايع دستي​

  • عمده ترين و مهم ترين هنرهاي صنايع دستي شهرستان را مي توان فيروزه تراشي، قاليبافي، گليم و گبه و سفال نام برد. به دليل وجود معادن غني فيروزه هنر فيروزه تراشي از دير باز در اين ديار مرسوم بوده است و سابقه آن به هزاران سال قبل باز مي گردد. به همين دليل فيروزه به عنوان مهم ترين سوغات اين شهرستان نيز مطرح مي باشد. ضمن آنكه محصولات لبني، انواع نان سنتي، خشكبار، قاليچه و ظروف سفالي از ديگر توليدات اين شهرستان مي باشد كه به عنوان سوغات ارائه مي گردد.
    

  سنگ فیروزه : 

  • فيروزه جواهر آبي رنگ مي باشد كه در سال هاي دورروي تاج فرعون ها، پادشاهان و امپراتورهاي باستان نصب مي شده است و احتمالا يكي از قديمي ترين سنگ هاي شناخته شده است. رنگ آبي فيروزه اي، آنرا از ساير سنگ ها متمايز و به آن ارزش بخشيده است. قدما، پيشينيان و بزرگان بر اين عقيده بوده و هستند كه فيروزه سنگ آرزوهاست. بدان معني كه با نگاه كردن و لمس نمودن فيروزه و نيت كردن و آرزو مي توان به آرزوي خود دست يافت. از آنجائي كه فيروزه از تركيب چند عنصر تحت شرايط خاص محيطي پديد آمده سولفات قليايي آلومينيوم به فرمول تركيبي داراي خواص شيميايي و دارويي خاص مي باشد. استفاده از خواص درماني فيروزه قدمت طولاني دارد. از اين سنگ براي درمان سردرد، مشكلات چشمي، تب و گزش حشرات استفاده مي شده است. براي مثال فيروزه را بصورت پودر در آورده و آنرا به مريضي كه از درد شكم رنج مي برد مي خورانند. فيروزه همچنين خواص ماوراءطبيعي نيز دارد كه گفته مي شود بدليل اينكه سنگي هارمونيك است براي آرام كردن بيماران عصبي موثر مي افتد. در دهه هاي اخير عده اي از سنگ هاي قيمتي از جمله فيروزه را بصورت مدلي از مواد پليمري تهيه و به بازار عرضه كرده اند كه نه تنها داراي بار هنري، معنوي و مادي نمي باشد بلكه موجب ايجاد حساسيت هايي در نواحي پوست و ريه مي شوند.

   
                         

سایر شهرستان ها
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق