• موقعيت جغرافياي و طبيعي

         شهرستان فيروزه يكي از شهرستان هاي  شمال غربي خراسان رضوي محسوب مي شود كه در غرب و شمال غرب شهر نيشابور كهن قرار دارد. مركز اين شهرستان (شهر فيروزه) در فاصله 15 كيلومتري غرب نيشابور واقع شده است. شهرستان فيروزه در سال 1388 از نيشابور منفك، و به عنوان يك شهرستان مستقل شناخته شد. اين ناحيه در گذشته به نام هاي بزغان، مويديه، مزيديه و مزيد آباد نيز خواهده شده است. وجود بزرگ ترين و مشهورترين معدن فيروزه جهان، كارخانه قند، ایستگاه راه آهن و عظيم ترين سيلوي 77000 تني، آن را به يكي از قطب هاي صنعتي و كشاورزي تبديل نموده است. 

  شرایط آب و هوایی: با توجه به وضعیت طبیعی و بررسی نقشه اقلیمی، بیشتر مناطق شهرستان تحت تاثیر اقلیم بیابانی و کویری قرار دارد که دارای متوسط بارندگی سالانه 160 میلی متر می باشد.

  پيشه مردم: حدود 90 درصد مردم اين شهرستان به شغل كشاورزي مشغول مي باشند.
   
     
   

  پيشينه تاريخي

         بر اساس يافته هاي باستان شناسي در تپه بلوچ، واقع در شمال شرق مجموعه باغ نشاط از توابع اين شهرستان، قدمت اين منطقه را به دوران نو سنگي پارينه سنگي نشان مي دهد. قدمت شهر فعلي فيروزه كه در گذشته بزغان ناميده مي شد به دوران قاجار باز مي گردد. حضور استاد كمال الملك هنرمند بزرگ نقاش ايران در اوايل دوره پهلوي در اين منطقه، بر اهميت آن افزوده است.
   

   

   

سایر شهرستان ها
ارتباط با ما
شهرستان فیروزه، روستای تقی آباد، باغ تاریخی نشاط
05143522600
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق